ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ

Čištění koberců tzv. mokrou cestou zaručuje nejdokonalejší hloubkové vyčištění koberce. Mokrá cesta, kdy je pod tlakem do chlupu koberce stříkán saponát s vodou a následně je vše odsáváno, je jediným skutečně efektivním způsobem čištění koberců. Znamená to, že voda s čistícím médiem je pod tlakem vháněna do čištěné plochy koberce a následně je i s nečistotami vysávána zpět do sběrného tanku přístroje. Tento proces zbaví koberec maximálního množství různých nečistot. Při mokrém typu čištění nedochází k nadměrnému opotřebování koberců a vytrhávání jejich vlasů. Tento způsob naopak vlas regeneruje a dostává jej do původní polohy. Metoda je velmi vhodná také k čištění vlněných koberců a koberců s vysokým vlasem (tzv. chlupaté koberce). Pouze tento způsob čištění koberců zaručuje dokonalé vyčištění, oživení barev, zneškodnění roztočů a zároveň zbavuje koberec zatuchlého pachu. Ať už se jedná o domácnost či firmu, zachování dlouhotrvajícího vzhledu nového koberce je důležité pro všechny. Existuje však i mnohem důležitější důvod proč bychom měli své koberce pravidelně čistit - naše zdraví. Extraktory a čistící prostředky Váš koberec důkladně pročistí a do hloubky zregenerují. Protože neobsahují žádné bělící ani zesvětlovací složky, jsou k Vašemu koberci velmi šetrné. Koberec zanechají příjemně vonící. Námi používané přípravky jsou vhodné i pro alergiky.

Koberce se svými užitnými vlastnostmi patří mezi nejlepší podlahové krytiny. Jsou teplé, nekloužou, tlumí prostor, nezpůsobují kročejový hluk, vytvářejí příjemnou atmosféru Vašeho domova. Koberce také mají schopnost vázat na sebe prach, čímž zajistí, že se prach v místnosti nevíří. Z nejnovějších studií vyplývá, že v místnostech s koberci je ve vzduchu mnohem menší koncentrace jemných prachových částic než v místnostech s pevnými podlahovými krytinami. Je však nutné se o koberce starat a proto doporučujeme alespoň jednou za rok provést čištění koberců. V kancelářích a podobných provozech je pak vhodné čištění koberců provést alespoň dvakrát ročně.

Čištění koberců v domácnostech

Pro domácnost je čistění koberců extrakční metodou nejvhodnějším způsobem. Tato metoda je mechanicky velmi šetrná k čištěnému koberci a koberec je poměrně rychle suchý. Při vyšší míře znečištění doporučujeme použít kartáčový stroj.

Čištění koberců v kancelářích

Pro kanceláře je extrakční čistění koberců vhodné, doporučujeme však čištění koberců min. 2 x ročně. Pokud je koberec více znečištěn je nutné použít na vpravení čistícího prostředku a mechanické rozrušení kartáčový stroj a extraktorem se pak koberec jen propláchne a vysaje.

Žijí v kobercích roztoči?

Roztoč je okem nepozorovatelný členovec, příbuzný klíšťatům. Obvykle se v domácnostech vyskytuje o velikosti 0,15 až 0,22 mm. Jejich schránky jsou průhledné, díky čemuž je nelze pozorovat jinak, než pod mikroskopem. Libují si ve zbytcích kožních derivátů – v šupinkách pokožky, vlasů a nehtů, milují vysokou vlhkost, tmu a teplo. Obrovské kolonie roztočů najdeme v ložním prádle, matracích, dekách a polštářích. Roztoči v koberci nežijí, ale neznamená to, že se tam nenacházejí. Dobrovolně se roztoči do koberců nestěhuji – trápí je především nevysoký vlas a nízká vlhkost. Například při „prášení“ a „naklepávání“ polštářů sedací soupravy dlaní jsou roztoči doslova katapultováni na koberec. Tam se nějaký čas pohybují, vyměšují a umírají. Proto v koberci můžeme nalézt jejich schránky a trus, který je pro spoustu lidí silným alergenem. Čištěním koberců extrakční metodou tyto však odstraníme.